Zlata Adamovská: Když točila Hříchy pro pátera Knoxe, dřela jako horník. Odvezli ji s podezřením na infarkt
Když se Zlata Adamovská jako osmnáctiletá dívka seznámila s režisérem Dušanem Kleinem, požádal ji, aby pro něj nadabovala pár filmů. Režisér ji poté obsadil do spousty svých projektů. Jako zpěvačka Eva Adamová se pak objevila v oblíbeném detektivním seriálu Hříchy pro pátera Knoxe a jak sama přiznala, právě toto natáčení pro ni bylo velmi náročné. Skončila dokonce v nemocnici.
Režiséra Kleina si Zlata od první chvíle oblíbila. Obdivovala, jak je ve své branži zkušený a vysoce profesionální. Tím že se seriál Hříchy pro pátera Knoxe natáčel živě, muselo být všechno kolem natáčení do detailu přesné a dokonale připravené. Nebyl prostor na chyby a Adamovskou se dokonce podařilo přemluvit k tomu, aby skutečně zpívala, což se nikomu předtím ještě nikdy nepovedlo. „Byl profesionál a svojí povahou a formou spolupráce nás donutil a přiměl k tomu, abychom mu splnili všechna přání, ale zároveň nám hercům nechal svobodu, což je hrozně fajn,“ zavzpomínala herečka na spolupráci s režisérem Kleinem v den jeho pohřbu před dvěma lety.
Jednalo se o experiment, kdy se jednotlivé epizody vysílaly v přímém přenosu
Na obrazovky České televize se v roce 1992 dostal seriál, který do té doby neměl v Česku obdoby. Základní otázka tehdy byla soutěžní a při reprízách seriálu se pak diváci mohli soustředit na svůj postřeh a správnost svých dedukcí si ověřit v závěru každého dílu. Tím, že se Hříchy pro pátera Knoxe vysílaly doslova v přímém přenosu, stal se z natáčení seriálu vyloženě adrenalinový zážitek. Diváci na seriál reagovali s úžasem a aktivně se zapojovali do děje. Jeden ze šťastlivců, který byl vylosován, dostal pak i malou roli v další epizodě. Ani samotní herci nikdy dopředu nevěděli, jak celý jejich případ dopadne.
Seriál měl pak po letech pokračování s názvem Hříchy pro diváky detektivek. Ten už však tolik oblíbený nebyl a ani se nevysílal živě jako jeho předchůdce. Zlatu Adamovskou navíc v pokračování nahradila Dagmar Veškrnová. Zlata byla totiž tou dobou těhotná. Pro diváky tato série nebyla lákavá ani proto, že už se v ní nelosovalo, a tak se nikdo z diváků do natáčení dalších dílů nedostal.
Námaha podobná osmihodinové pracovní směně horníka
Zlata Adamovská si při natáčení detektivního seriálu Případy pro pátera Knoxe skutečně sáhla na dno svých sil. Pod šaty měla upevněn speciální přístroj, který měl ukazovat, jak náročné pro ni natáčení dílu je. Důmyslný nástroj přesně ukazoval, jak je tato pracovní zátěž náročná a odborníci pak výsledky přirovnali k osmihodinové směně běžného horníka. „Bylo to vyčerpávající, ale nikdy na to nezapomenu,“ přiznala Adamovská i přesto, že kvůli vysilujícímu natáčení dokonce skončila v nemocnici. Na konci osmého dílu totiž herečka zkolabovala a byla pro ni přivolána záchranná služba s podezřením na infarkt. Po převozu do nemocnice doporučili tehdy lékaři Zlatě zvolnit. Její organismus byl vysoce oslabený a hrozilo úplné vyčerpání.
Zlata přiznala, že byla během natáčení skutečně na pokraji sil. V té době jí bylo 33 let a pro její organismus byla celá situace ohledně živého natáčení vysoce stresová. „Napřed jsme měli generálku a pak se dělalo živě. Takže nešlo nic vrátit zpátky,“ zavzpomínala. Zlata si v seriálu zahrála postavu zpěvačky Evy, která divákům pomáhala rozplétat všelijaké zápletky.
O Zlatě se pak v té době psalo nejen jako o herečce, ale i jako o zpěvačce. Jak ale ona sama přiznala, zpěv byl jen součástí její role. Na základě jejího pěveckého vystoupení se však vydalo i CD a prodalo se ho něco přes třicet tisíc kusů.
Pamatujete si ještě všechna pravidla pátera Knoxe?
- Zločinec musí být někdo, o němž je zmínka brzo na začátku příběhu.
- Všechny nadpřirozené nebo nepřirozené faktory jsou zcela vyloučeny.
- Není přípustná víc než jedna tajná místnost nebo tajná chodba; i ta je přípustná pouze tehdy, odehrává-li se děj ve stavbě, kde lze takové zařízení předpokládat.
- Nesmí být použito žádného „dosud neobjeveného“ jedu ani přístrojů a metod, které vyžadují dlouhého vědeckého vysvětlování na konci příběhu.
- V příběhu nesmí vystupovat žádný Číňan. (Tohle není projev rasismu dobrého pátera, jen výraz dobové averze proti nejzprofanovanější rekvizitě šestákových detektivek.)
- K řešení nesmí detektivovi dopomoci náhoda, ani nesmí být veden nevysvětlitelnou intuicí.
- Pachatelem nesmí být sám detektiv.
- Detektiv nesmí odkrýt žádnou stopu, aniž ji hned odhalí také čtenáři.
- Duchem chudý přítel detektivův, jeho Watson, nesmí zatajit žádné myšlenky, které se mu honí v hlavě; musí mít inteligenci mírně, ale jen velmi mírně podprůměrnou.
- Nesmí se vyskytovat dvojčata nebo dvojníci.
Zdroje: idnes.cz, rozhlas.cz, ahaonline.cz, csfd.cz, super.cz, kinotip2.cz