Změňte svůj život: Praktický návod na plnění novoročních cílů
Nový rok se blíží neúprosným tempem a s ním se blíží i nevyhnutelné stanovení si novoročních předsevzetí. Ta jsou něčím, nad čím každý rok přemýšlí celá řada z nás. K vašemu zděšení se vám však často nepodaří splnit stanovené roční cíle. Zjistíte, že jste si ukousli příliš velké sousto, nebo prostě jen ztratíme motivaci. A co hůř, tento stav pro někoho trvá možná i několik posledních let. Jak se z tohoto cyklu tedy vymanit a stanovit si cíle, které skutečně splníme?
Mnoho z nás si po novém roce na chvíli sedne, a zamyslí se nad tím, čeho by chtěli v následujícím roce dosáhnout. Někteří z nás volí metodu jednoduchého brainstormingu, jiní si své cíle vyloženě zapisují do deníku, aby na ně nezapomněli. O to horší je potom pocit, když koncem roku deník otevřete a s hrůzou zjistíte, že se vám z cílů nepodařilo splnit vůbec nic. Cíle jsou důležité, protože vedou k osobnímu růstu, kterému by se měl věnovat každý z nás. Jak je ale stanovit tak, že se člověk neparalyzuje?
Nejčastější cíle
Proč si vůbec někdo stanovuje novoroční cíle a předsevzetí? Je to jednoduše možnost, jak se snažit ve svém životě dosáhnout něčeho nového. Posunout se někam dál, osobně růst a stát se lepší a spokojenější verzí sebe sama. Je to rozhodně šlechetný počin, který nikdy není k zahození.
Většina lidí si pak stanovuje velmi podobné cíle, protože některá témata jsou ožehavá pro mnoho z nás naprosto stejně. Může mezi ně například patřit otázka financí, zdraví či vzhledu. Jaké jsou tedy nejčastější cíle, které si lidé na nový rok stanovují?
- Začít cvičit
- Shodit přebytečná kila
- Věnovat se více svým blízkým
- Pečovat o své duševní zdraví
- Naučit se novou dovednost
Jak si můžete všimnout, řada z těchto cílů je poměrně vágní a nejednoznačná. To je samo o sobě dvojsečnou zbraní. Na jednu stranu je totiž možné si do volnějšího zadání jako úspěch dosadit celou řadu věcí. Na stranu druhou je však těžší se rozhodnout, jakým konkrétním způsobem bychom takového nejednoznačného cíle měli dosáhnout.
Hlavní je být realistický
Důležité je rozhodně zůstat v otázce stanovování si svých vlastních cílů realistický a pokud možno konkrétní. Toho lze dosáhnout různými způsoby. Například pokud je vaším cílem na nadcházející rok shodit přebytečná kila, stanovte si rovnou na jakou váhu byste se chtěli dostat. V tomto ohledu na sebe nebuďte moc přísní, protože méně je někdy více. Snaha se cení vždy a drobný úspěch je lepší, než další ze série neúspěchů.
Ke stanovování cílů je vhodné používat takzvanou metodu SMART. SMART je pak zkratka pro kritéria, která by váš cíl měl splňovat. Tato kritéria jsou následující:
- Specifický
- Měřitelný
- Akční
- Realistický
- Časově ohraničený (time znamená anglicky čas, proto T ve zkratce)
Pokud vaše cíle budou vykazovat tuto pevnou strukturu, hned bude jednodušší se do nich pustit a postupně se věnovat jejich plnění. Právě kritérium měřitelnosti a časového ohraničení je důležité, protože pomáhá vašim cílům načrtnout jasné obrysy.
Klíčem je rutina
Dalším důležitým faktorem, na který byste v rámci stanovování si svých cílů měli myslet, je rutina a disciplína. Pokud chcete něčeho skutečně dosáhnout, právě skrze opakování si danou činnost natolik internalizujete, že se pro vás stane samozřejmostí. Můžete si tedy například vytvořit denní, týdenní a měsíční rutiny, které posléze budete následovat. Právě stanovení určitého harmonogramu bude napomáhat i kritériu měřitelnosti a časového ohraničení daného cíle.
Pak už zbývá jen být disciplinovaný, abyste svůj plán byli schopni splnit. Na jednu stranu se může zdát, že disciplína přichází na prvním místě a z ní se odvíjí samotná rutina. Opak však může být pravdou. Pokud se totiž něčemu vydržíte věnovat například prvních několik týdnů (byť se sebezapřením), vaše tělo i mysl si na danou činnost zvyknou natolik, že se pro vás stane samozřejmostí. Disciplína se tedy dostaví až jako následek rutiny a pak je jednodušší zůstat konzistentní.
Nebojte se říct si o pomoc
Je důležité si uvědomit i jednu věc. Rozhodně na nic z toho, co jste si stanovili, nemusíte být sami. Vždycky se můžete obrátit na někoho ze svých přátel, aby se například cvičení věnoval s vámi. Vaši rodinní příslušníci vám mohou být oporou a v těžkých momentech vám mohou poskytnout radu, která vás nakopne a naplní energií.
V neposlední řadě pak rozhodně není žádná hanba v tom, když se rozhodnete vyhledat profesionální pomoc. Ta pak může mít podobu terapeutických sezení s psychologem, nebo i vyhledání mentora či lifestylového kouče. A pokud nechcete docházet na sezení s někým cizím, stále existuje možnost zakoupení literatury, která vás obohatí tipy v dané oblasti. Na tuto tematiku existuje celá řada knih a možná v některé z nich najdete to, co vám chybí.
zdroje: ifunny.eu jakbytuspesny.cz ceske-novinky.cz