Žmolky na oblečení? Zbavte se jich bez žmolkovače a vaše věci budou jako nové
Žmolky na oblečení působí nevzhledně a kazí celkový dojem. Jedná se o jeden z nejčastějších nedostatků, se kterým se potýká většina z nás. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že se s nimi jen těžko dá něco dělat, opak je pravdou. Byla by škoda se kvůli žmolkům vzdát pěkného kousku oblečení.
Žmolkovač je jistě užitečným pomocníkem, ale existují i další praktické a efektivní způsoby, jak se žmolků zbavit, ať už žmolkovač nemáte, nebo preferujete jiné metody.
Žmolky působí nevzhledně, zbavte se jich snadno
Prvním účinným nástrojem, který najdete v domácnosti, je běžná žiletka. Je ale třeba postupovat opatrně, protože i malý tlak může oblečení poškodit. Žiletku držte v úhlu zhruba třiceti stupňů a pomalu přejíždějte po povrchu látky, kde se nahromadily žmolky. Tímto způsobem je jednoduše odřežete, aniž byste narušili strukturu oblečení. Dávejte však pozor, abyste příliš nezatlačili – ostrá hrana žiletky dokáže s látkou udělat divy, ale také ji snadno poškodit, pokud budete příliš zbrklí. K tomuto účelu si můžete pořídit nějaké levnější holítko, které si necháte pouze na odstraňování žmolků.
Další možností je využít lepicí pásku. Vyberte si pevnou pásku, kterou si omotejte kolem ruky lepicí stranou nahoru, a jemně přejíždějte po žmolkových plochách. Lepidlo na pásce zachytí žmolky a zanechá povrch látky čistý. Tento trik funguje dobře na méně husté žmolky a je ideální, když potřebujete žmolky rychle odstranit, například ráno před prací.
Pro důkladnější odstranění můžete pásku opakovaně nalepovat na různé části látky a postupovat po jednotlivých místech, kde jsou žmolky nejvýraznější.
V domácnosti jistě najdete také obyčejný kartáč na vlasy, který je dalším skvělým pomocníkem proti žmolkům. Vyberte si kartáč s jemnějšími štětinami, který nepoškodí látku, a lehce přejeďte po oblečení. Štětiny kartáče zachytí drobné žmolky a odstraní je. Tento způsob je obzvláště vhodný pro jemnější látky, na kterých nechcete riskovat vznik dalších poškození. Pokud máte jemné prsty, můžete i rukama opatrně zachytávat větší žmolky a vytrhávat je přímo z povrchu látky.
Osvědčenou metodou je také použití houbičky na nádobí (ideálně nepoužité). Zvolte hrubší stranu a povrch jemně třete krouživými pohyby. Opět buďte opatrní a příliš netlačte, abyste oblečení nezničili. Houbička dokáže efektivně zachytit žmolky, ale při hrubším zacházení i rozedřít.
Tento postup je výborný zejména pro silnější látky, jako je bavlna či polyester, kde houbička snadno sebere všechny žmolky a obnoví původní vzhled.
Pomoci může i obyčejná pemza, kterou má většina z nás uloženou v koupelně ke zcela jiným účelům. Ano, pemza dokáže účinně odstranit ztvrdlou kůži na patách, ale stejně dobře si poradí i s nevzhlednými žmolky. Vezměte čistou a suchou pemzu, se kterou jemně projíždějte po oblečení v místech se žmolky. Opět příliš netlačte. Je třeba velké opatrnosti, abyste neudělali více škody než užitku. Pokud však budete trpěliví, vaše oblečení bude zase jako nové.
Nejlepší je prevence
Nejlepší metodou však zůstává prevence. Tam, kde žmolky nejsou, nemusíte nic vymýšlet. Zkuste jim předcházet s pomocí několika jednoduchých kroků.
Prvním krokem je už při nákupu vybírat kvalitní materiály a smíšené tkaniny, které mají menší tendenci tvořit žmolky. Například směs bavlny s polyesterem bývá odolnější než čistá bavlna. Pleteniny a hrubší textilie, jako je vlna, jsou na žmolky náchylnější, takže pokud chcete minimalizovat žmolkování, zkuste sáhnout po hladších materiálech.
Další důležitou prevencí je správná péče o oblečení během praní. Otočte prádlo naruby, čímž snížíte tření o ostatní kousky, a používejte šetrné programy na nižší teplotu. Čisticí prostředky s enzymy dokážou jemně odstranit nečistoty, aniž by narušovaly strukturu vláken. Pro praní ke žmolkům náchylných kousků jsou také ideální prací sáčky, které zabrání přílišnému tření. Použití aviváže může přispět k tomu, že se vlákna látky méně třou, což tvorbě žmolků brání.
Oblečení sušte nejlépe na vzduchu. Sušička může vlákna látky rozvolňovat a podporovat tvorbu žmolků. Pokud se bez sušičky neobejdete, zkuste sušit oblečení na šetrný program s nízkou teplotou nebo bez zahřívání. Vhodné je také prádlo ihned po praní vytřepat, čímž se odstraní volná vlákna, která by se později mohla zaplést do struktury tkaniny.
V neposlední řadě pomáhá při nošení vyhýbat se tření a častému opírání o drsné povrchy. Kabelky, batohy nebo bezpečnostní pásy v autě mohou textilie odírat a tak podporovat vznik žmolků. Pokud si osvojíte tato opatření, vaše oblečení bude vypadat déle jako nové a vy se budete moci těšit z méně častého boje se žmolky.
Zdroj: blesk.cz, hestiauklidova.cz, autorský text