Znamená opravdu dražší = lepší? Velká pravda o vitamínech
Zimní měsíce zalily malebnou českou krajinu mrazem. Ten sice někdy vytváří překrásné obrazy na prochladlá skla, na druhou stranu je s ním spojováno vyšší riziko vzniku různých epidemií. Proto se právě s nástupem tohoto ročního období začíná častěji hovořit o důležitosti různých vitamínových doplňků.
V reklamách každý výrobce sebevědomě tvrdí, že právě jeho produkt je tím nejlepším na trhu. Proto se do něj prý vyplatí investovat pár korun navíc. Jak to je nicméně doopravdy? Opravdu se vám koupě dražších vitamínových doplňků vyplatí?
Pravda o drahých vitamínových doplňcích stravy
Ačkoliv si můžete myslet, že drahý produkt je zaručenou zárukou kvality, nemusí tomu tak být. Platí to i o vitamínových doplňcích stravy. Místo hledění na cenovky byste se měli zaměřit spíše na značku doplňků a zejména pak na složení. Zároveň nakupujte u seriózních prodejců, mezi které se většinou řadí lékárny. Neznamená to však, že všechny produkty v lékárně jsou známkou kvality. I tam si dejte na výběr pozor. Koneckonců cílem každého obchodníka je zpravidla utržit co největší zisk. S tím se někdy pojí různé praktiky, z nichž zákazník příliš užitku mít nebude. Naštěstí ovšem existuje celá řada seriózních prodejců, kteří si spolu se ziskem chtějí zachovat i čisté jméno.
Podle čeho byste měli vitamíny a minerály vybírat
Vyšší cena tedy nemusí automaticky znamenat lepší produkt. To však neznamená, že byste měli v každém případě sáhnout po levnějším produktu. Občas je lepší si připlatit. Jen se nejdříve musíte ujistit, že má vámi vybraný produkt opravdu kvalitní složení. Na co konkrétně byste se měli zaměřit?
Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru vitamínů a minerálů je jejich vstřebatelnost.
Nákup liposomálních doplňků stravy se může v konečném součtu vyplatit
Co se vitamínů týče, měli byste hledat nejlépe takové, které se mohou pyšnit přívlastkem liposomální. Ty mohou nabízet až dvacetkrát vyšší vstřebatelnost, což se ve výsledku velmi projeví. S lehkým přimhouřením očí by se dalo říct, že by se vám koupě liposomálních vitamínů vyplatila i tehdy, pokud by byly (v přepočtu na 100 gramů) dvacetkrát dražší než jejich hůře vstřebatelní kolegové. Lipozomy mohou do buněk přenášet látky rozpustné ve vodě i v tucích, takže se s nimi setkáte prakticky u všech vitamínů. Stačí správně hledat.
Nejen u liposomálních vitamínů pak ještě záleží i na kvalitě samotné přenášené látky. Většinou platí, že uměle vyrobený vitamín nebo minerál není pro tělo přirozený, a tak není výsledný efekt tak výrazný. Koukejte tedy po vitamínech, které jsou ve vysoce biologicky dostupné formě. Pokud si nevíte rady, zeptejte se lékárníka, který by měl mít v této oblasti přehled.
Co se minerálů týče, měli byste sáhnout po takzvaných chelátových formách. Dobrou volbou je například:
- Citrát
- Laktát
- Bisglycinát
- Aspartát
- Glukonát
- Pikolinát
- Threonát
Až půjdete příště na nákup vitamínů, vezměte si s sebou papírek a hledejte na krabičkách výše zmíněná slova. Případně si můžete uložit tento článek a vrátit se sem, až nastane čas.
Vyhnout byste se měli naopak těmto formám minerálů:
- Uhličitan
- Oxid (Některé studie zjistily, že je vstřebatelnost některých doplňků stravy v oxidové formě – například hořčíku – pouze asi 4 procenta)
- Síran
- Chlorid (S výjimkou hořčíku, který může být i v této formě poměrně dobře vstřebatelný)
Proklepněte si výrobce
V neposlední řadě byste neměli zapomínat ani na ověření samotného výrobce. Vždy dávejte pozor na jeho aktivity během cesty doplňku stravy až ke konečnému spotřebiteli – od získávání surovin přes přepravu, zpracování a balení.
Zdroje: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov springer.com idnes.cz celostnimedicina.cz